SON DAKİKA

Kemer’de memurlara kış günü lojman şoku

Bu haber 27 Ocak 2018 - 14:44 'de eklendi ve 55 views kez görüntülendi.

Kemer’de bulunan çeşitli kamu kurumlarında çalışan memurların barındığı lojmanlardan olan Turizm Lojmanları’ndaki 12 binadaki lojmanlarda oturanlar depreme dayanıksız olduğu tespit edilen binaların yıkılma riski gerekçesiyle kış günü evlerinden çıkmaya davet edilmesi şok etkisi yaptı ve tartışma başlattı.

Birçok lojman sakini, kurumlarla yapılan 20 yıllık sözleşmeleri hatırlatarak, “O gün durum bilinmiyor muydu?” diye soruyor.
HÜKÜMET KONAĞI DEPREME DAYANIKLI MI?
2008 yılında Kemer Hükümet Konağı’nda yapılan depreme dayanaklılık testlerinde binanın en fazla 4.5 şiddetinde bir depreme dayanabileceği sonucuna varıldığı ve 2009 yılındaki raporun ardından adliye ve kaymakamlık birimleri için yeni bina arayışlarının başladığı, Bayramali Köse’nin Kemer’den atanmasıyla çeşitli girişimlerin olduğu ancak bir sonuca ulaşılamadığı biliniyor.
HÜKÜMET KONAĞI DA ASLINDA LOJMAN BİNASI
Dünya Bankası destekli Güney Antalya Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yapılan ve yaklaşık 40 yaşındaki binalardan 14 Adet Turizm Lojmanı olarak; şimdiki Hükümet Konağı da “Bekar Lojmanı” olarak inşa edilmişti.
SADECE LOJMANLARIN HEDEF ALINMASI ŞÜPHE YARATIYOR
Kemer Belediyesi’nin kullandığı binanın, şimdiki ASAT binası, Kemer Gündüz Bakımevi  binası hep aynı tarihlerde aynı proje kapsamında yapılmış oldukları gözönüne alındığında neden sadece lojmanların tahliye edilmeye çalışıldığı akıllarda soru işareti yaratıyor.
Lojmanları kullanan kurumlara gönderilen resmi yazıda lojmanların “Can ve mal güvenliği açısından acilen boşaltılması” istenirken aynı alanda bulunan ve aynı tarihte yapılan Hükümet Konağı, Kreş ve ASAT binalarının boşaltılmaması, tahliyenin bir rant projesi için gündeme getirildiği iddialarını güçlendirip yaygınlaştırıyor.
FİRMALARIN GİZLİ SAVAŞI MI?
Ralli Servis Alanı’nda bulunan TOKİ’ye ait 30 dönüm arsaya Hükümet Binası, Belediye Binası ve Kongre Merkezi yapılacağı, Kaymakamlık için Spor Salonu yanındaki arsaya  bina yapılacağı ve şimdiki lojmanların bulunduğu  yere de rezidanslar yapılacağı konuşulurken resmi ağızlardan yıkım sonrası şimdik lojmanların yerine ne yapılacağı konusunda bir açıklama gelmiyor ancak bazı firmaların yüklü bir inşaat işi kapmak için çaba gösterdikleri duyumları geliyor.
BİZDEN HATIRLATMASI
Konuyu yeniden ve daha ayrıntılı olarak  gündeme getireceğiz ancak hatırlatmak istediğimiz önemli ayrıntı, Kemer’in 1. derece deprem kuşağındaki bir yerleşke olduğu. Bu kadar hassas bir yerde herhangi bir gerekçeyle insanların yaşamını tehlikeye atmak da; olmadığı halde böyle bir tehlikeyle korkutarak rantın yolunu açmaya çalışmak da aynı ölçüde insanlık suçudur.
GazeteKemer

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.